Dom maklerski Węgrów

Artykuł Miesiąca Mazowieckie

Chyba nikomu nie umknęło powiedzenie, że ropa naftowa na świecie postrzegana jest zbyt czarne złoto. Wystarczy tylko zauważyć jakie wielkie są ofert jej zastosowania. Nie tylko szuka ona użycie przy pracy paliwa.

Dom maklerski Brwinów

Przejawia się, że pochodne ropy można wyszukać w paliwach syntetycznych, grafitowych elektrodach, a posiada się spośród niej nawet podczas wytopu stali. Czy warto inwestować w ropę? Wiele inwestorów ciągle się zastanawia. A jak podejmą już decyzję, pojawia się inne pytanie: Jak inwestować w ropę, jaka ma dużo obliczy?

Jak zarobić na taniejącej ropie?
Reklama

Inwestycja w kampanie i ETF-y

Zacznijmy z tego, że samo wydobycie ropy, do stworzenia gotowego towaru jest szczególnie trudny i podzielony na odpowiednie poziomy. Kolejno określają się one:

upsetream
midstream
downstream

Z reguły największe korporacje bawiące się wydobycie ropy, stosują w własnej prace zarówno upstream kiedy również downstream. Czym jest wówczas upstream? Mówiąc wprost istnieje ostatnie wyszukiwanie złóż ropy co oznacza, że wykonując w ostatnim regionie, jest się beneficjentem cen ropy, które często wzrastają. Midstream jest i odpowiedzialny za transporty wydobytej ropy, jaka uważa żyć gotowa do przetworzenia.

Dom maklerski Brwinów

W ostatnim obszarze na giełdzie działa firma Enterprise Product Partners. Nie da się ukryć, że inwestorzy spośród tego sektora mogą pochwalić się znaczną stabilnością w przyrównaniu do tych, inwestujących w upstream. Dzieje się właśnie więc iż ceny za sam transport surowca są nieznacznie uzależnione z ceny samej ropy. Ostatnim ze wspomnianych kroków jest downstream. Porusza się z każdymi segmentami połączonymi z przetwórstwem surowca w gotowy produkt. W jego charakter wchodzi i sprzedaż detaliczna i hurtowa. Znaczy to, że deweloperzy w ostatnim obszarze, zyskują w wypadku spadków ceny ropy naftowej.
Dom maklerski Brwinów

Gdy w normalniejszy rozwiązanie zainwestować w ropę naftową?

Samym z najdostępniejszych sposobów na inwestycję w ropę naftową jest po prostu zakupienie ETF, który jest nierozerwalnie związany z ceną ropy naftowej. Znaczy to, że potrafią istnieć wtedy ETF na organizacji z drugich sektorów- skojarzonych z ropą naftową, a także kontrakty o konkretnym okresie. Nie nieco jeśli inwestorzy zdecydują się na zakup ETF muszą koniecznie sprawdzić politykę inwestycyjną, a też całą strukturę opłat.

Dom maklerski Brwinów

Jakie są instrumenty pochodne, o jakich wiedza przybliży Cię do kolejnej inwestycji?

Zajmijmy się teraz metodami inwestowania w ropę naftową, ale przy wykorzystaniu różnorodnych instrumentów pochodnych, jakie są notowane na targu uregulowanym, a oraz na targu znanym jako OTC. Nie nieco jednak, inwestorzy przyjmując się na takie rozwiązanie, muszą precyzyjnie rozróżnić typy ropy naftowej, a jeszcze terminy wykonania, a przede każdym miejsce zarówno contango kiedy również backwardation. Przejdźmy teraz do tego, że istnieją na giełdzie dwa, najpopularniejsze typy ropy naftowej. Są wówczas:

WTI
Brent

Oczywiście wyspecjalizowani inwestorzy, mogą doszukać się także mniej atrakcyjnych rodzajów, które dodatkowo są notowane na giełdzie. Najszybszy i najlepszy handel podejmuje się a na dwóch wyżej wspomnianych rodzajach. Ropa WTI cechuje się przede każdym niższą gęstością oraz młodszą zawartością siarki niż nowy rodzaj- Brent. Kontrakty na ostatni styl znajdziecie na giełdzie NYMEX. Są ostatnie zazwyczaj kontrakty terminowe, a wielkość pojedynczego wynosi zwykle 1000 baryłek surowca. Ropa Brent płynie z mieszanki ropy z Morza Północnego. Posiada ona ogromniejszą zawartość siarki, niż omawiany poprzedni rodzaj, a ponadto jest dość gęsta. Największy handel podejmuje się na budowie ICE i także kiedy w ostatnim przypadku, jeden kontrakt terminowy obejmuje 1000 baryłek surowca. Przedsiębiorcy muszą jeszcze wiedzieć, że różnica jakości pomiędzy rodzajem ropy WTI, a rodzajem ropy Brent spowodowała to, iż to WTI było coś droższym surowcem.

Dom maklerski Brwinów

Nie nieco a wraz z rewolucją łupkową w USA nastąpiła spora zmiana ruchu również wtedy rzeczywiście ropa Brent stawała się ważniejsza od WTI. W kwietniu minionego roku, ropa Brent była milsza od WTI o niemal 50 dolarów. Ropa WTI zaliczyła również ujemną cenę terminową, gdyż doświadczyła załamania popytu i barku miejsc na przechowywanie surowca. Przedsiębiorcy muszą też zrozumieć, zanim przystąpią się inwestycji przy pomocy kontraktów krótkoterminowych, muszą jeszcze zrozumieć różnicę pomiędzy ceną rynkową, która fachowo wymienia się spotową, a ponadto ceną terminową. Zwykle, teoretycznie cena rynkowa różni się daleko z ceny terminowej. Wpływ bierze na obecne dużo czynników, a przede każdym poziom stóp procentowych, kiedy również prognozowana produkcja, natomiast w szczególności popyt na jeden produkt. Jeśli natomiast inwestorzy przyjmują się na zainwestowanie przy pomocy instrumentów pochodnych, muszą dobrze zrozumieć terminy cotango i backwardation.

Czy to inwestycja w ropę naftową się opłaca?

Należy wiedzieć, że sama inwestycja w ropę to nie tylko zakupy i sprzedaż krótkoterminowego kontraktu czy samego CFD. Inwestorzy są pełny zakres możliwości zarówno przy ETF, które jeszcze można wymieszać z różnymi, opcyjnymi strategiami. Jeśli natomiast inwestorzy dopiero co planują wkroczyć na rynek handlu czarnym złotem, muszą zrozumieć specyfikę surowca, a dodatkowo elementów inwestycyjnych. Wówczas inwestycja w ropę naftową będzie niezwykle opłacalna. Dom maklerski Brwinów

zobacz również Czy warto inwestować w ropę?

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments