Turystyka i inwestycje

Turystyka Czerwieńsk

Lubuskie

Samorządy większości miast i miasteczek mazurskich w ogromnej sile umieszczają na turystykę. Natomiast nie trzyma się czemu dziwić. Wiadomo jednak, że najwyższe dochody przynosi turystyka masowa. Natomiast skuteczna i kwalifikowana może dać dochody głównie konkretnym podmiotom lub gestorom.

Turystyka Bytom Odrzański

Turystyka masowa na Mazurach

Trudno o rzecz bardziej widocznego, jak wtedy, że niejako „ostoją” turystyki masowej w obecnym świecie są Wielkie Jeziora Mazurskie. Podstawową grupą turystów tu przyjeżdżających są w współczesnych latach nie tylko żeglarze i motorowodniacy. Składa się zauważyć nowy trend – są to turyści z Europy Zachodniej (m.in. z Niderlandów), którzy chętnie czerpią z miejsc biwakowych wybierających się przy marinach, po to aby sobie w odpocząć w ciszy.

 

Turystyka Bytom Odrzański

Przecież nie w wszystkiej stronie Wielkich Jezior Mazurskich taką ciszę znajdziemy. Coraz że o nią w Mikołajkach, gdzie powstały ogromne ośrodki wraz z hotelami (w obecnym wzbudzający kontrowersje hotel na wodzie). Pomimo to przyjeziorne gminy nadal zasługują na działkach. Mają również często dylemat – czy angażować się na wysokie budynki hotelowe w pobliżu jezior. Działki nad jeziorami stają się coraz cenniejsze.

Turystyka Bytom Odrzański

Mikołajki mają dodatkowy problem połączony z programami budowy możliwości szybkiego ruchu (tak zwanej szesnastki), która według zamysłów miałaby przebiegać 500 m od centrum miasta. Tutejszy samorząd robi wszystko aby do lokaty z takim wzrostem nie doszło. Ta piękna wzbudza kontrowersje dodatkowo w tamtych mazurskich ośrodkach turystycznych.

Turystę masowego przyciąga też mała kuchnia. Niestety są już niczym innym pływające bary oferujące smażoną rybę słodkowodną. Sezonowy tłok na jeziorach (zwłaszcza ilość motorówek) również wzbudza dyskusje, nie mówi to zwykle żeglarzom. Cóż, tegoż się właściwie nie zahamuje.

Turystyka Bytom Odrzański

Turystyka aktywna na Mazurach

Z turystyką aktywną można stosować Mazury wschodnie, czyli Szeskie Wzgórza, pogranicze Mazur i Suwalszczyzny wraz z lekkimi jeziorami rynnowymi. Tu rzeczywiście możną odnaleźć spokój. Przecież są też atrakcje dla aktywnych, nawet dla wyczynowców. Największe w Polsce (nieczynne już) mosty w Stańczykach stosowane są między innymi do skoków na bungie. Rzeki (m.in. Gołdapę) wykorzystują kajakarze.

Stałych mężczyzn mają swoje gospodarstwa agroturystyczne. Pomimo to dziedzina swoich samorządów jest jeszcze problemy połączone z inwestycjami. Wiadomo, pieniądze z podatków są ważne. Dlatego żywe dyskusje wzbudzały projekty instalowania elektrowni wiatrowych w poszczególnych tutejszych gminach. Część mieszkańców Gołdapi oprotestowała przebieg drogi wojewódzkiej 165 przez ostatnie miejscowość. Obawiają się przejazdów samochodów ciężarowych. I istnieje wówczas niezastąpiona w kraju miejscowość uzdrowiskowa.

Turystyka Bytom Odrzański

zobacz również Turystyka i inwestycje

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments